W-64 A "WYSOKI SEJM RACZY UCHWALIĆ..." STARANIA O ZAŁOŻENIE WYŻSZEJ SZKOŁY GÓRNICTWA I HUTNICTWA W KRAKOWIE W LATACH 1861-1914. DOKUMENTY

Nauki humanistyczne - Języki obce

Towar niedostępny
niedostępny nakład skończony
masz pytania?
Anna Siwik, Regina Artymiak, Julian Kwiek
typ publikacji: monografia
ISBN: 978-83-7464-584-3
format: B5
oprawa: twarda
liczba stron: 368
wydanie: 1
rok wydania: 2013
Książka jest wyborem tekstów źródłowych z lat 1861–1914 ilustrujących złożone zabiegi różnych gremiów na rzecz powołania w Krakowie polskiej uczelni górniczo-hutniczej. Główną aktywność na tym polu wykazywali oświeceni posłowie galicyjscy, władze Krakowa oraz absolwenci i studenci wyższych szkół górniczych skupieni w różnego rodzaju stowarzyszeniach inżynierów i techników. Za polską rację stanu uznali oni stworzenie silnego ośrodka naukowego, który prowadziłby badania służące modernizacji kraju z wykorzystaniem jego bogactw naturalnych oraz przygotowywał specjalistyczne kadry inżynierów. Efektem podjętych starań było powołanie w Krakowie wyższej szkoły górniczej, zatwierdzone najwyższym postanowieniem cesarza Franciszka Józefa z dnia 31 maja 1913 roku.
Opracowanie będzie z pewnością pasjonującą lekturą nie tylko dla pracowników i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, ale także historyków zajmujących się dziejami nauki i szkolnictwa oraz wszystkich, którzy interesują się Krakowem, Galicją i historią gospodarczą przełomu XIX i XX wieku.

 

 

Polecamy także:

OD ROBOTNIKA DO INTERNAUTY.
31.50